Loader

Dobrowolscy - tradycyjne wędliny z Wadowic

X
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
Dobrowolscy - 100% polskiego kapitału

Dobrowolscy
100%
Polskiego kapitału

wołowina najlepszym mięsem na burgery

24 maja 2019

Dlaczego najlepszy burger zrobiony jest z wołowiny?

W ostatnich latach burgery zaliczyły niemały awans z kanapki sprzedawanej na dworcach i w przydrożnych fastfoodach do Burgera pisanego przez wielkie “B” pełnego świeżych dodatków i soczystej wołowiny zamkniętej w bułce własnego wypieku. Współczesne burgerownie oferują dania, bo grzechem byłoby nazwanie takiej strawy “kanapką”.

Choć rynek gastronomiczny w ostatnich latach faktycznie opanowało wiele lokali serwujących omawiane danie, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić je również w domu. Wprost przeciwnie jest to modny w ostatnich czasach kierunek kulinarny. Jak go obrać i bez problemu dotrzeć do celu?

Burger wołowy

Mięso. Najważniejsze jest mięso. To ono jest bohaterem w tej bajce bułce. Żeby burger miał smak prawdziwego burgera, a nie przekąski z PKP, należy zainwestować w jego wnętrze. I tutaj prawdziwy smakosz słusznie rzeknie, że żadne inne – niż wołowe – mięso, nie nadaje się do burgerów. Dlaczego? Wołowinka jest soczysta, krucha, miękka i dosłownie rozpływa się w ustach. Nie jest sucha, dzięki czemu można poddać ją obróbce cieplnej i nadal będzie odpowiednio nawilżona.

Burger idealny zawiera od 20-30% tłuszczu, który jest nośnikiem smaku i dodaje potrawie soczystości, dlatego idealne są antrykot, łopatka i rostbef. Jeśli boimy się, że kawał mięsa, który kupimy będzie za mało soczysty, można dodać sam tłuszcz czy łój wołowy. Kolejną metodą jest połączenie chudszego kawałka np. łaty z kawałkiem łopatki czy mostka.

Zobacz: Historia parówką pisana. Skąd wzięły się hot-dogi?

Jak przygotować wołowinę na burgera?

Poznaj pięć żelaznych zasad burgerożercy. Skupiamy się tylko na mięsie. Dobrze przyrządzony kotlet na burgera obroni się w różnym towarzystwie. Choć nie ukrywajmy, że zamknięcie go w czerstwej bułce w towarzystwie zwiędłej sałaty byłoby niczym innym niż czystą profanacją.

1. Mięso w jednym dużym kawałku

Nie grzesz kupując mięso mielone czy w małych kawałkach. Idziesz na stoisko mięsne i tak długo wpatrujesz się w ekspozycję, aż w końcu któryś kawałek zaczyna do Ciebie mówić czy świecić, a Ty już wiesz, że to będzie ten jedyny.

2. Mielenie

Lepiej wychodzić z założenia: “zrób to sam, zjedz to sam”, niż “kupuj gotowca i żałuj”. Dlatego nasz piękny kawałek wołowiny mielimy w domu na sitku o dużych oczkach. Chcemy mieć grubo mielone mięso, a nie papkę jak na pasztet.

3. Formowanie

Im dłużej wyrabiasz mięso, tym będzie ono bardziej sztywne i twarde. Czy taki ma być burger? Nie. Miękkość i kruchość to jego cechy pożądane. Dlatego mięso wyrabiamy około minuty. Nie dłużej. Pamiętamy również o bardzo ważnej zależności – wołowina podczas smażenia skurczy się o ok. 2,5 cm, ale stanie się nieco grubsze. Dlatego robimy kotlety większe niż bułki.

Zobacz: Jak zachować świeżość wędlin?

4. Doprawianie

Dobra wołowina obroni się smakiem, dlatego nie potrzebuje wielu dodatków. Sól i świeżo zmielony pieprz wystarczą, ale lepiej doprawiać mięso przed, a nawet po smażeniu, a nie w trakcie formowania. Dlaczego? Sól rozpuszcza białko, co dla przeciętnego zjadacza burgera oznacza jedno – większą lepkość, która w tym przypadku nie jest pożądana.

5. Smażenie

Na czym? Słuszne są tylko trzy opcje – na smalcu, tłuszczu wołowym albo na wytopionym z boczku tłuszczu (boczek w burgerze może zająć miejsce tożsame z wisienką na torcie). Smażymy około 3 minut na każdą stronę. Mięsko ma być brązowe. Nie dociskamy, nie obracamy.

Tak wysmażony kotlet do burgera powinien zostać potraktowany po gwiazdorsku. Daj mu bułkę (prawdziwa miłość nakazuje upieczenie jej w domu), świeże dodatki i boski sos (czyli nie ten ze sklepu).

Jesteśmy już w
6000+
sklepach w Polsce
Nasze produkty możesz znaleźć m.in. w sieciach: Delikatesy Centrum, Stokrotka, Groszek, Lewiatan, Społem, Jubilatka, Piotruś Pan, Spar, Euro, Cezar, E.Leclerc, HITPOL, Nasz Sklep, Passa, Zielony koszyk, Gram, Wegar, Tradycja&Jakość, Polska Grupa Zakupowa Kupiec, Tomi Markt SZUKAJ