Loader

Dobrowolscy - tradycyjne wędliny z Wadowic

X
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
Dobrowolscy - 100% polskiego kapitału

Dobrowolscy
100%
Polskiego kapitału

Jak wybierać i przyrządzać schab

20 listopada 2019

Jak wybierać i przyrządzać schab, żeby był soczysty i smakowity?

Słyszysz słowo “schab” i od razu masz przed oczami kotleta? Nikt nie podważa jego znaczenia i wagi w kuchni polskiej, jednak schab ma wiele twarzy i choć schabowy bezsprzecznie jest najpopularniejszą potrawą w naszym kraju, jednocześnie możliwości wcale się na nim nie kończą. Mięso to można przygotowywać na wiele sposobów, jednak wielu nie decyduje się na ten krok w obawie, że wyjdzie mu mało soczysta potrawa. Zdradzimy Ci, jak wybrać w sklepie odpowiedni kawałek mięsa i jak sprawić, by nie stał się suchy w trakcie obróbki cieplnej.

Jak wybierać schab?

1. Brak tłuszczyku nie jest dobrym znakiem

Niech nie zmyli Cię idealnie wyglądający schab pozbawiony tłuszczyku. To właśnie on odpowiada za soczystość, nawilżenie i kruchość mięsa. Idealny w przekroju schab, pozbawiony białych błonek będzie twardy i zwarty, a w smaku będzie przywodził na myśl strukturę podeszwy, a nie kruchego mięska.

Zobacz: Jak przyrządzić chude mięso, by nie pozbawić go dietetycznych właściwości?

2. Blady schab to zły schab

Najlepsza część schabu, to ta od strony karczku. Ma nasycony kolor i delikatną strukturę, co pozwala na zrobienie soczystej pieczeni. Blady schab z natury jest twardszy, a właśnie tego chcemy uniknąć.

3. Plastrowany i pakowany schab jest jak kot w worku

Najlepsze mięso zawsze podane jest zza lady na stoisku mięsnym czy w mięsnym sklepie. Kupując pakowany, porcjowany produkty ryzykujesz, że nie wrócisz do domu ze świeżym kawałkiem mięsa. Etykieta potrafi przysłonić to, co w schabie najważniejsze, czyli kolor lub brak polędwiczki. Jeśli zależy Ci na jakości, lepiej udaj się na stoisko mięsne.

Jak wybierać i przyrządzać schab

4. Strzeż się wysokich temperatur i długo trwającej obróbki cieplnej

Schab jest mięsem bardzo delikatnym, a takie nie reaguje najlepiej na długą obróbkę cieplną i wysokie temperatury. Te dwa czynniki sprawiają, że z soczystej pieczeni wychodzi sucha podeszwa. Jak zatem wybrnąć? Dobrym sposobem wydaje się obsmażenie całego kawałka mięsa na patelni jeszcze zanim trafi do piekarnika. Wówczas zamkną się pory i mięso nie straci soczystości. Schab można uchronić od wyschnięcia również marynując go wcześniej w mleku.

Zobacz: Kotlet mielony – historia jednego z popisowych polskich dań

5. Zapach

Świeży schab ma ledwo wyczuwalną woń, dlatego Twoją uwagę powinny wzbudzić jakiekolwiek mocniejsze doznania zapachowe.

Jesteśmy już w
6000+
sklepach w Polsce
Nasze produkty możesz znaleźć m.in. w sieciach: Delikatesy Centrum, Stokrotka, Groszek, Lewiatan, Społem, Jubilatka, Piotruś Pan, Spar, Euro, Cezar, E.Leclerc, HITPOL, Nasz Sklep, Passa, Zielony koszyk, Gram, Wegar, Tradycja&Jakość, Polska Grupa Zakupowa Kupiec, Tomi Markt SZUKAJ