Kiełbasa to polska mięsna duma narodowa. Co ciekawe, za granicą, produktem który kojarzy się z naszym krajem wcale nie jest wódka, a właśnie nasza “polish kielbasa”. Skąd się wzięła? Jaka jest jej historia?
Choć dzisiaj to polskie kiełbasy są słynne na cały świat, a wieść o ich smaku je wyprzedza, wcale nie odpowiadamy za ich wynalezienie.
Zobacz: Jak czytać etykiety na wędlinach?
Zaskakujące są pierwsze wzmianki na temat kiełbasy, czyli rozdrobnionego mięsa wieprzowego w osłonce przygotowanej z jelita zwierzęcego, na które można się natknąć w “Odysei” Homera. Mówimy zatem o VIII wieku p.n.e.
Okazuje się, że starożytni Rzymianie lubowali się w kiełbasie przyrządzanej z mózgu, jajek, orzeszków piniowych i wilczomlecza. Na pomysł takiego połączenia wpadł Caelius Aplicus, któremu również przypisuje się napisanie pierwszej książki kucharskiej.
Samo słowo “kiełbasa” wywodzi się od starosłowiańskiego wyrazu “klbasa” odnoszącego się do czegoś kłębiastego, wypukłego. Niektóry użytkowcy wskazują, że może być to tureckie zapożyczenie od słowa “külbastí”, które oznacza pieczeń z rusztu.
Polska kiełbasa – historia
Polska z produkcji kiełbasy słynie od XIV wieku. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się rozpropagowane przez dwór królewski polowania, które odbywały się jesienią i zimą, a jednym z ich celów było zaopatrzenie dworu w zapas kiełbasy na rok!
Zobacz: Co warto wiedzieć o procesie wędzenia mięsa?
Tajniki robienia kiełbasy były umiejętnością pożądaną w czasach saskich. Wówczas kucharz szlachecki musiał wykazać się wiedzą niezbędną do sporządzenia kiełbasy na 12 sposobów, kucharz pański takich metod musiał znać już 24.
Mówiąc o czasach saskich, nie sposób pominąć kuchmistrza Wereszczaka, który jest dosyć ważną personą w historii polskiej kiełbasy. Zasłynął on z podawania kiełbasy pokrojonej w talarki i polanej ostrym sosem. Danie to jedzono łyżką. Tak właśnie zrodziło się powiedzenie “Za króla Sasa, łyżką kiełbasa”.
Dzisiaj polska kiełbasa znana jest na całym świecie i co ciekawe, nikt nie nazywa jej “sausage” – nazwa ta jest zastrzeżona do kiełbas surowych, a po prostu “polish kielbasa”. Nawet słynny Wal-Mart wprowadzając produkt do swojej oferty, nazwał go w najprostszy z możliwych i wspomniany wcześniej sposób. Produkt ten eksportowany jest nie tylko do USA, w ostatnich latach rośnie także eksport do Irlandii, Wielkiej Brytanii, a nawet do Chin, choć w tym przypadku oryginalne przepisy zostają zmodyfikowane, bowiem Chińczycy nie używają tyle przypraw, ile Polacy.