Wrzesień to idealny czas na rozpoczęcie przygody ze zbieraniem grzybów! Po upalnym lecie rozpoczynamy zachwyt nad urokiem jesiennej aury. Ciepłe dni ustępują chłodnym porankom, a zmieniające się barwy liści dają niepowtarzalny klimat. Las zaczyna tętnić życiem. Zatem…grzybiarze ruszamy po skarby.
Przygotowanie na grzybobranie: Co ze sobą zabrać?
Koszyk to podstawa, ale co jeszcze? Oczywiście ubranie dostosowane do pogody, nóż (dzięki któremu łatwo i precyzyjnie odetniecie grzyb tuż nad ziemią, nie uszkadzając jego struktury). Warto zabrać również rękawiczki oraz mapę lub GPS, aby nie zgubić się w lesie. Mile widziana będzie także ciepła herbatka w termosie z dodatkiem imbiru i cytryny. Teraz najważniejsze – środek przeciw owadom! Komary, meszki i kleszcze mogą zepsuć przyjemność z grzybobrania, a tego przecież nie chcemy. Pamiętajcie, aby do lasu zabrać też bratnią duszę, która tak jak Wy uwielbia zbierać grzyby i aparat fotograficzny, aby uwiecznić wspólną wyprawę.
Technika szukania: Jak znaleźć najwięcej grzybów?
Przygotowanie na grzybobranie to jedno, ale żeby wrócić z pełnym koszem to już nie lada wyzwanie. W niektórych tradycjach ludowych uważa się, że grzyby rosną najlepiej podczas pełni księżyca. Choć to bardziej przesąd niż nauka, warto zwrócić uwagę na to, kiedy pojawiają się duże wysypy grzybów. Jak powiadali dziadkowie: znajdziesz jednego grzyba to i szukaj kolejnych w tym samym miejscu! Dlaczego? Jak się okazuje grzyby lubią rosnąć w grupach, czego doskonałym przykładem są kurki, rosnące w skupiskach. Pamiętajcie, że najlepsze miejsca na grzybobranie to te, które charakteryzują się umiarkowaną wilgotnością, dużą ilością opadów oraz dobrą cyrkulacją powietrza, a więc lasy mieszane. To tam występuję najwięcej różnorodnych gatunków grzybów.
Potrawy z grzybami: Co by tu przekąsić?
Jesień to nie tylko czas na grzybobranie, ale także doskonała okazja, by cieszyć się wyjątkowym smakiem świeżo zebranych grzybów w kuchni. Można je marynować, smażyć, suszyć i dodawać do mięs czy wędlin. Macie ochotę na makaron z grzybami i polędwicą farmerską? Łapcie przepis!
Składniki:
200 g Polędwicy farmerskiej Dobrowolscy
400 g kurek
200 g ulubionego makaronu
1 łyżka masa
200 ml śmietanki kremówki
1 ząbek czosnku
ulubione przyprawy do smaku
sól i pieprz
Wykonanie:
Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Kurki umyj i osusz. Na patelni rozpuść masło, dodaj ulubione przyprawy, kurki oraz drobno pokrojoną szynkę farmerską. Smaż przez 2–3 minuty. Następie wlej śmietankę i całość zagotuj. Dopraw do smaku solą i pieprzem.
Zbieranie grzybów to czysta przyjemność, dlatego nie może Was zabraknąć na grzybobraniu i tego sezonu! Jeśli macie wszystko, co potrzeba to nie ma, co się zastanawiać.
Ruszajcie na leśną przygodę!