Loader

Dobrowolscy - tradycyjne wędliny z Wadowic

X
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
Dobrowolscy - 100% polskiego kapitału

Dobrowolscy
100%
Polskiego kapitału

2 kwietnia 2025

Dzień Ziemi – jak dbać o naszą planetę?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdyby Ziemia mogła do nas przemówić? Może powiedziałaby: ,,Trochę za dużo plastiku mi tu zostawiacie” albo ,,dzięki za te nowe drzewa, ale przydałoby się więcej!”. Dzień Ziemi to doskonała okazja, żeby się nad tym chwilę zastanowić. Pomysł na to święto zrodził się w Stanach Zjednoczonych, gdy doszło do jednej z najpoważniejszych katastrof ekologicznych w historii. Uszkodzenie platformy wiertniczej spowodowało ogromny wyciek ropy naftowej do oceanu, prowadząc do śmierci ponad 10 tysięcy ptaków, delfinów i innych zwierząt morskich. To wydarzenie zapoczątkowało debaty o ochronie środowiska i skłoniło senatora Gaylorda Nelsona do zainicjowania pierwszych obchodów Dnia Ziemi 22 kwietnia 1970 roku. Z biegiem czasu dzień stał się wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym, a dziś, w dobie zmian klimatycznych przypomina nam o pilnej potrzebie dbania i pielęgnowania jej każdego dnia, nie tylko od święta.

 

 

W trosce o czystą planetę

Wszystko, co dobre mieści się w prostocie. Tak małe gesty wykonane przez każdego z nas mogą przyczynić się do jednego ogromnego gestu sumując wysiłki wszystkich pomagających. Wystarczy tak niewiele, by podnieść napotkany na spacerze papierek, plastikową butelkę czy niedopałek i wyrzucić je do kosza. Można również zorganizować wspólne akcje sprzątania okolicy, lasów czy plaż, dając dobry przykład innym. W świecie, gdzie dominują betonowe krajobrazy, każda przestrzeń zielona jest na wagę złota. Sadzenie drzew, tworzenie parków i łąk kwietnych nie tylko wspiera ekosystem, ale także poprawia jakość powietrza i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Dzięki temu nasza planeta staje się zdrowszym miejscem do życia. To prostsze, niż myślisz!

 

 

Zero waste, o co z tym chodzi?

Obchody Dnia Ziemi motywują nas do zastanowienia się nad nowoczesnym wpływem na planetę. Zasada zero waste to kompan, który pozwala na świadomie zarządzać zasobami i ograniczyć marnotrawstwo. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie pięciu jej zasad: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj. Oznacza to m.in. planowanie zakupów, wybieranie produktów bez zbędnych opakowań, przechowywanie żywności w sposób, który wydłuża jej świeżość. Dobrym pomysłem będzie stworzenie nowej organizacji lodówki. Możemy użyć do tego wielorazowych pojemników, które ułatwią nam przechowywanie produktów bez zbędnej potrzeby używania folii. Ważnym krokiem jest także kompostowanie odpadków organicznych, co pozwala na ich ponowne wykorzystanie w postaci naturalnego nawozu. Dzięki temu produkujemy mniej odpadów, oszczędzamy pieniądze i dbamy o zdrowie. Każdy taki krok to inwestycja w lepszą przyszłość planety.

 

 

Zdrowe podejście

Zastanawiasz się, co zrobić z resztkami jedzenia? Po pierwsze zacznij od planowania! Nie kupuj na zapas. Pamiętaj o zasadzie „najpierw zjedz to, co masz”, czyli zużywaj produkty o krótkim terminie ważności, zanim sięgniesz po nowe. Dobrym przykładem jest szynka, która świetnie sprawdzi się o każdej porze dnia: rano, jako dodatek do omleta, na obiad w roli składnika do pizzy, a wieczorem – w zapiekankach z chleba tostowego. Należy pamiętać również o tym, że wiele produktów można mrozić, aby przedłużyć ich świeżość. Drobne zmiany w codziennych nawykach to duży krok w stronę troski o otaczający nasz świat!

Jesteśmy już w
6000+
sklepach w Polsce
Nasze produkty możesz znaleźć m.in. w sieciach: Delikatesy Centrum, Stokrotka, Groszek, Lewiatan, Społem, Jubilatka, Piotruś Pan, Spar, Euro, Cezar, E.Leclerc, HITPOL, Nasz Sklep, Passa, Zielony koszyk, Gram, Wegar, Tradycja&Jakość, Polska Grupa Zakupowa Kupiec, Tomi Markt SZUKAJ