Nie bez powodu mówi się, że Polska to ,,kraj kiełbasą słynący”. Okazuje się, że jest to flagowy specjał i popularna rodzima wędlina uwielbiana w różnych zakątkach całego świata. To wędlina wyprodukowana z rozdrobnionego mięsa i tłuszczu, przyprawiona i wędzona zazwyczaj drewnem bukowym lub olchowym. Może być też surowa, suszona, dojrzewająca i parzona. W czym tkwi sekret wyjątkowego smaku polskiej kiełbasy? Dlaczego jemy ją o każdej porze roku, zarówno na ciepło, jak i na zimno oraz serwujemy ją w czasie świąt, spotkań okolicznościowych i wielu innych okazji?
Swojska tradycja
Smak tradycji – tak mówią o kiełbasie nie tylko Polacy, ale także obcokrajowcy, którzy doceniają jej walory smakowe oraz łatwość przyrządzania. Jest to swojski smakołyk, który można zjeść zarówno na śniadanie, jak i na obiad czy kolacje. Przyrządza się ją szybko: na patelni, w piekarniku lub grillu. Smakuje świetnie – niezależnie od pory roku i można ją przygotować na setki tysięcy sposobów. Polska z produkcji kiełbasy słynie od XIV wieku. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się rozpropagowane przez dwór królewski polowania, które odbywały się jesienią i zimą, a jednym z ich celów było zaopatrzenie dworu w zapas kiełbasy na cały rok! W historii polskiej kiełbasy niezwykłą rolę odegrał kuchmistrz Wereszczak. To on po raz pierwszy zaserwował kiełbasę pokrojoną w talarki i polaną ostrym sosem i nakazał ją spożywać za pomocą łyżki. Wówczas zrodziło się powiedzenie ,,za króla Sasa, łyżką kiełbasa”.
Jak wybrać najlepszą kiełbasę?
To nie przypadek, że w londyńskich czy nowojorskich delikatesach nasza kiełbasa sucha wisi lub leży obok szynki z Parmy lub Serrano. To zasługa jej oryginalnego smaku i doskonałej tradycji, obecnej na rynku od prawie stu lat. Jak zatem kupić smaczną i zdrową kiełbasę? Ważne, aby miała wysoką zawartość najlepszej jakości mięsa, starannie dobraną kompozycję przypraw, szczyptę regionalnych smaków oraz nie zawierała sztucznych konserwantów. Okazuje się, że Polacy coraz częściej sięgają po kiełbaski cienkie np. białe, bawarskie, z piersią kurczaka czy popularne frankfurterki, które można przyrządzić zarówno w wersji śniadaniowej, obiadowej jak i grillowej. Ponadto, są to produkty sprzedawane w zdecydowanie mniejszych opakowaniach, dzięki czemu spożywamy je w całości nie wyrzucając lub marnując jedzenia. Gatunków kiełbas jest dużo, podobnie jak jej typów i nazw. W sklepach można znaleźć kiełbasy z jednego gatunku mięsa np. wieprzowe, wołowe, drobiowe lub mniej popularne – baranie, cielęce, końskie, z dziczyzny. Należy jednak pamiętać, że rodzaj mięsa, z którego wyprodukowano farsz kiełbasy wpływa na jej wartość odżywczą. Bardzo ważna jest zawartość białka czyli budulca mięśni. Im go więcej tym lepiej, tym więcej mięsa jest w kiełbasie. Istotna jest też zawartość tłuszczu, na który szczególnie powinny uważać osoby stosujące diety oraz Ci, którzy mają podwyższony poziom cholesterolu. Najmniej kalorii i tłuszczu zawierają kiełbasy drobiowe, trochę tłustsze są kiełbasy wołowe, cielęce i baranie, a z kolei najwięcej energii dostarczają wyroby wędliniarskie z wieprzowiny.
Królowa rusztu
Pomimo popularności wielu smakołyków grillowych, królową rusztu nadal pozostaje kiełbasa. Badania pokazują, że ponad 80% Polaków deklaruje, że to właśnie kiełbasa jest produktem pierwszego wyboru w kontekście grilla. Regułą stało się, że w weekend przed 1 maja Polacy szturmują sklepy w poszukiwaniu najlepszej kiełbasy na początku sezonu grillowego. Zajadamy ją z musztardą, ketchupem, sosami i sałatkami, a kompozycja naturalnych przypraw i przypieczona skórka przypadnie do gustu każdemu, kto ceni tradycyjny smak i aromat polskiej kiełbasy.
Okazuje się, że to kiełbasa należy do najbardziej popularnych polskich produktów. To absolutny przysmak obcokrajowców. Jak mówi stare powiedzenie: Kiełbasa to klasa.
Surowa czy parzona? Grillowana czy smażona? Na ciepło czy na zimno? Wszystko zależy od nas samych. Każdy przecież lubi cos innego i w innej wersji. Jedni wolą kiełbasę bardziej soczystą, inni suchą… a dla jeszcze innych… im tłustsza tym lepsza! Ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje.
A dla tych, którzy potrzebują konkretnie i na ciepło przygotowaliśmy przepis na śniadanie po śląsku czyli przepis na… kiełbasę śląską bez konserwantów w cieście francuskim z salsą pomidorowo – paprykową.
Smacznego!