Loader

Dobrowolscy - tradycyjne wędliny z Wadowic

X
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
Dobrowolscy - 100% polskiego kapitału

Dobrowolscy
100%
Polskiego kapitału

20 marca 2023

Czas rozkwitnąć! Jak powitać wiosnę na balkonie i w ogrodzie?

Coraz wyżej słoneczko, coraz więcej ciepłych dni! Choć pogoda ciągle płata figle, bo w końcu „w marcu jak w garncu”, to jednak już czas zadbać o nasz ogród, dom, taras. Tak jak natura budzi się do życia, również i my powinniśmy zakasać rękawy do pracy oraz zażyć trochę aktywności.

Kiedy pojawiają się pierwsze przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki to znak, że trzeba zająć się naszymi kwiatami i roślinami. Od czego powinniśmy zacząć prace w ogrodzie? Jak przywrócić blask naszym balkonom i tarasom?

Ogród po zimie. Od czego tu zacząć?

Prace w ogrodzie zaczynamy od zrobienia porządków, zgrabienia liści z trawnika i rabatek, uzupełnienia ubytków kory. Można też pomyśleć o stopniowym zdejmowaniu zimowego przykrycia. Jednak musimy być czujni, aby w razie przymrozków mieć możliwość zabezpieczenia roślin.

Marzec to dobry moment, aby użyźnić ziemię. Najlepiej sprawdzi się kompost, można stosować także wieloskładnikowe nawozy. Pamiętajmy, że niektóre rośliny nie znoszą gleby zakwaszonej, a inne właśnie takiej potrzebują. Po nawożeniu należy obficie podlać rabaty.

 

Zadbajmy o krzewy i trawnik

Kolejna czynność, to przycinanie krzewów i drzew. Usuwamy gałęzie złamane, uszkodzone chorobą, krzyżujące się oraz te, które rosną do środka korony. Cięcia powinny być prześwietlające.

Nie zapominajmy o trawniku! Jeśli jego wygląd jest niezadowalający, można wykonać napowietrzenie oraz wertykulację. W marcu dokonujemy też pierwszych nasadzeń. Możemy sadzić np. iglaki, ale tylko odmiany odporniejsze na mrozy. Powstałe po grabieniu i cięciu odpady znakomicie wzbogacą nasz na kompostownik.

Aranżacja tarasu

W okresie zimy taras często służy do przechowywania rzeczy, których nie używamy. Powinniśmy więc zacząć od zrobienia porządków, oczyszczania przedmiotów, donic, pojemników. Następnie sprawdzamy stan podłogi tarasowej, pergoli. Być może trzeba będzie zaplanować renowację.

Taras oczyszczony? A więc zaczynamy planowanie aranżacji. Dobieranie pięknych ozdób, donic, lampionów to jedno z przyjemniejszych zadań. Oczywiście na tarasie nie może zabraknąć roślin!

 

Pierwsze kwiaty na tarasie i na balkonie

Najbardziej odporne na zmienną marcową pogodę są różnokolorowe bratki. Sprawdzą się zarówno na tarasie, jak i na balkonie. Sadzimy je w donicach lub w ozdobnych skrzynkach blisko siebie.

Jeden rodzaj kwiatów oznacza nudę? A więc warto pomiędzy bratki zasadzić inne gatunki kwiatów – prymulki, stokrotki, żonkile. W marcu potrzebują one jeszcze osłony i w tej roli sprawdzą się właśnie bratki. Wystarczy, że skrzynie czy doniczki z różnymi roślinami ustawisz obok siebie. W czasie przymrozków wrażliwe roślinki należy zabrać do domu.

Wiosenne porządki w domu

Wraz z przyrodą również i my budzimy się do życia. Naszą aktywność warto zacząć pożytecznie, od domowych porządków. To dobry czas na przewietrzenie garderoby i szaf. Grube zimowe ubrania schodzą na dalszy plan, ustępując miejsca lżejszym i bardziej przewiewnym ciuchom.

A może z niektórymi ubraniami czas pożegnać się na zawsze? Lepszego momentu na ostrą selekcję nie będzie. Jeśli ciuchy są w dobrym stanie, nie musimy ich wyrzucać. Spełnijmy dobry uczynek i przekażmy je na cele charytatywne. Ktoś potrzebujący będzie się nimi cieszył jeszcze długo!

 

Pierwszy spacer. Szukamy śladów wiosny

Słoneczna pogoda i wesołe odgłosy budzącej się przyrody kuszą, aby wyruszyć na pierwszy wiosenny spacer. Nie powinien być zbyt forsowny. Na ekstremalne wyzwania przyjdzie jeszcze czas.

A może warto głównym motywem naszego spaceru uczynić poszukiwanie oznak wiosny? Smartfony czy aparaty w ruch i będzie okazja do pochwalenia się pięknymi ujęciami.

A po tych wszelkich aktywnościach zasłużyliśmy na coś pysznego. Polecamy syte kanapki. A w roli głównej pożywne i smakowite wędliny: kiełbasa krakowska sucha z Wadowic, polędwica z Wadowic lub szynka bez konserwantów. Dodadzą uśmiechu i wiosennej energii.

Gotowi na wiosenne przebudzenie?

Jesteśmy już w
6000+
sklepach w Polsce
Nasze produkty możesz znaleźć m.in. w sieciach: Delikatesy Centrum, Stokrotka, Groszek, Lewiatan, Społem, Jubilatka, Piotruś Pan, Spar, Euro, Cezar, E.Leclerc, HITPOL, Nasz Sklep, Passa, Zielony koszyk, Gram, Wegar, Tradycja&Jakość, Polska Grupa Zakupowa Kupiec, Tomi Markt SZUKAJ