Loader

Dobrowolscy - tradycyjne wędliny z Wadowic

X
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
Dobrowolscy - 100% polskiego kapitału

Dobrowolscy
100%
Polskiego kapitału

2 grudnia 2021

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…

Święta Bożego Narodzenia to bez wątpienia najpiękniejszy okres w całym roku. Tłumne, rodzinne spotkania, świętowanie i wspólne kolędowanie sprawia, że zapominamy o wszelkich problemach. Wykwintne dania, cudowne ciasta i różne smakołyki, którymi się wówczas zajadamy tworzą prawdziwą magię świąt! Zastanawiacie się, jakie produkty powinny znaleźć się na Waszych stołach w czasie tegorocznych świąt? Rekomendujemy Wam nasze nowości po myśliwsku z wędzarni, które przypadną do gustu Waszym gościom. Prezentują się naprawdę fantastycznie, a jeszcze lepiej smakują!

Pamiętajmy jednak, że oprócz tych wszystkich elementów prawdziwy klimat świąt tworzą zróżnicowane tradycje, które z roku na rok pielęgnujemy i przekazujemy młodszym pokoleniom. Czy wiecie jakie są zwyczaje w różnych zakątkach świata? Dziś trochę Wam o tym opowiemy!

Weihnachtsgurke w Niemczech

Weihnachtsgurke to nic innego jak wieszanie na choince bombki w kształcie ogórka! Zwykle wykonane są z matowego lub błyszczącego szkła i przyozdabiają drzewko świąteczne. W przeszłości tradycja ta miała o wiele większe znaczenie niż zwykła dekoracja choinki. Była to swoistego rodzaju gra polegająca na tym, że pierwsza osoba, która odnajdzie bombkę-ogórka otrzyma dodatkowy prezent i będzie jej się szczęściło w nadchodzącym roku!

Może na naszych polskich choinkach nie ma takich bombek, ale z pewnością u większości z Was na świątecznym stole są również ogórki kiszone. A z czym najlepiej się komponują? Oczywiście z naszą kiełbasą pieczoną ze śliwką! Koniecznie zaserwujcie ją w czasie wspólnego celebrowania. Gwarantujemy, że zniknie w mgnieniu oka! To iście babcine smaki!

 

 

Ukraińskie pająki z plastiku

Wspominając o ozdobach świątecznych warto również przeanalizować tradycje naszych wschodnich sąsiadów. Na Ukrainie obowiązkowym elementem na choince jest…plastikowy pająk! Tak, dobrze czytacie – pajączek. Jest to nawiązanie do legendy o ubogiej rodzinie, która nie miała czym przyozdobić świątecznego drzewka. W wigilię po przebudzeniu okazało się, że choinka jest ubraną przez pająka. Oplótł ją pięknymi, mieniącymi się nitkami pajęczyny. Co więcej po czasie choinka zmieniła się w srebro i złoto ratując tym samym rodzinę od biedy. Dlatego tak ważnym elementem podczas ukraińskich świąt jest motyw pająka. Przynosi pomyślność w nowym roku oraz chroni od niedostatku. A co jest równie ważnym elementem polskich świąt? Swojskie i smaczne wyroby, a takie są właśnie nasze wędliny z linii Tradycyjnie Wędzone, które polecamy Wam na święta!

 

 

Katalońskie Tio de Nadal

Katalońskie tradycje świąteczne sporo różnią się od naszych polskich zwyczajów. Czy wiecie kto przynosi prezenty tamtejszym dzieciom? Jeżeli tak to już rozwiewamy Wasze wątpliwości. W rzeczy samej nie jest to Mikołaj z workiem prezentów, lecz uśmiechnięty, drewniany pieniek. Katalończycy już 8 grudnia ustawiają go w swoim domu, karmią oraz przykrywają kocem. Rodzina napełnia go słodyczami i zabawkami, a w noc po pasterce lub w dzień Bożego Narodzenia rozpoczynają się tradycyjne rytuały. Dzieci stukają w pieniek kijkami póki ten nie ,,wyrzuci” z siebie prezentów i słodyczy. Jeżeli z pieńka wypadnie czosnek lub cebula oznacza to koniec słodyczy na najbliższy rok!

Niestety nie posiadamy tradycji związanej z drewnianym pieńkiem, ale posiadamy inny, równie piękny zwyczaj! Jaki? Wręczanie sobie prezentów i spędzanie świąt w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych, tak aby nikt w te wyjątkowe dni nie pozostał sam. W czasie wspólnego biesiadowania rozmawiamy, wspominamy i delektujemy się pysznymi smakołykami. Jeśli w dalszym ciągu szukacie duetu idealnego na Waszą zimną płytę, to rekomendujemy Wam naszą szynkę wiejską z Wadowic i szynkę po myśliwsku z wędzarni.

 

 

Jesteśmy ciekawi jak wyglądają święta w Waszych domach. Jakie tradycje pielęgnujecie, a o których nigdy nie słyszeliście? Koniecznie podzielcie się z nami tymi informacjami!

Jesteśmy już w
6000+
sklepach w Polsce
Nasze produkty możesz znaleźć m.in. w sieciach: Delikatesy Centrum, Stokrotka, Groszek, Lewiatan, Społem, Jubilatka, Piotruś Pan, Spar, Euro, Cezar, E.Leclerc, HITPOL, Nasz Sklep, Passa, Zielony koszyk, Gram, Wegar, Tradycja&Jakość, Polska Grupa Zakupowa Kupiec, Tomi Markt SZUKAJ