Loader

Dobrowolscy - tradycyjne wędliny z Wadowic

X
Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie
Dobrowolscy - 100% polskiego kapitału

Dobrowolscy
100%
Polskiego kapitału

4 kwietnia 2023

Barwne święto Wielkiej Nocy. Najciekawsze zwyczaje w Europie i na świecie

Bitwa na jajka, poszukiwanie ukrytych pisanek, ale też taniec kościotrupów, czy nawet… bolesne przybicie do krzyża! Wielkanocne obrzędy i zwyczaje w różnych częściach świata są niezwykle barwne i bogate. Chcecie poznać je bliżej?

W religii katolickiej czas poprzedzający Wielkanoc jest okresem zadumy, rozpamiętywania cierpienia, po którym następuje radość ze zwycięstwa życia nad śmiercią. W naszej części świata dodatkowo do życia budzi się przyroda. Wszystkie te elementy splatają się w jedno, a ich wyrazem są obrzędy, zwyczaje, symbole.

Jajko – symbol rodzącego się życia

Co było pierwsze: jajko czy kura? Tego dylematu dziś nie rozstrzygniemy, ale dotyczy on tajemnicy powstania życia. Nieprzypadkowo to właśnie jajko stało się symbolem Wielkanocy na całym świecie. To też najczęściej pierwsza potrawa, jaką spożywamy na Wielkanoc.

W Niemczech podczas wielkanocnego śniadania każdy z członków rodziny wybiera sobie jajko-pisankę i stuka się nim z wszystkimi przy stole. Wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką. Zabawa ta jest znana również w Austrii, Szwajcarii oraz na Bałkanach czy w Skandynawii.

Powszechnym zwyczajem w Niemczech jest także przystrajanie barwnymi wydmuszkami jajek ogrodu, otoczenia domu czy balkonów.

 

 

Gdy w Niedzielę Wielkanocną będziecie spędzać we Francji, niech Was nie zdziwi widok dzieci przeszukujących ogrody, parki. To polowanie na jajka, które uprzednio zostały ukryte. Kiedyś jajka były prawdziwe, dziś są czekoladowe. Wygrywa to dziecko, które „upoluje” najwięcej jajek.

Podobne zabawy odbywają się m.in. w Australii czy Wielkiej Brytanii. W Anglii popularne jest rolling eggs, czyli toczenie jaj. Grę wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej bez stłuczenia skorupki, albo które rozbije się jako ostatnie.

Dlaczego zajączek? Dlaczego baranek?

Skąd się wziął zajączek wielkanocny? Już Słowianom i Celtom zając kojarzył się z nadejściem wiosny i odradzającą się przyrodą. Symbolem Wielkanocy stał się ok. XVII w., a tradycję tę zapoczątkowano w Niemczech. Dziś wiąże się z nim zwyczaj poszukiwania przez dzieci ukrytych w słodyczy oraz pisanek. Mówi się dzieciom, że ukrył je właśnie wielkanocny zając.

Z kolei wielkanocny baranek wywodzi się z czysto chrześcijańskiej tradycji. Zazwyczaj przepasany czerwoną wstęgą, symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Przykładowo we Włoszech symbolem świąt nie są jajka czy zajączek, ale właśnie wielkanocny baranek.

 

 

Małe czarownice, taniec szkieletów i… ukrzyżowanie

Dawniej wierzono, że w czasie gdy Jezus Chrystus leży w grobie, na świecie panuje zło, grasują czarownice i upiory. W Finlandii w przedświąteczną sobotę dzieci przebierają się za czarownice, by zapukać do drzwi sąsiada i rzucić na niego czar. Bez obawy, małe wiedźmy chcą tylko życzyć szczęścia w zamian za słodycze lub pieniądze.

W hiszpańskim Verges w Wielki Czwartek ludzie ubierają się w kostiumy szkieletów i paradują ulicami. Procesja kończy się makabrycznym tańcem. Ma on kojarzyć się z epidemią dżumy, która w XIV wieku pochłonęła połowę ludności Europy. Dziś symbolizuje on nieuchronność śmierci.

Filipiński Wielki Piątek ma opinię bardzo krwawego. Organizowane są procesje, których uczestnicy biczują się, aby ukarać się za grzechy. Finałem jest ukrzyżowanie ochotników. Ich stopy i dłonie są autentycznie przybijane do krzyża.

 

 

Najlepsze wielkanocne smaki

Najbardziej popularne potrawy wielkanocne? We Francji to udziec jagnięcy, pieczeń z baraniny, wykwintne pasztety, ryby. We Włoszech zwykle podawany jest barani rosół z pierożkami oraz pieczona jagnięcina lub baranina. Na deser Włosi jedzą ciasto w kształcie gołębia. Brytyjczycy zajadają się drożdżowymi bułkami Hot cross buns, którym znakiem szczególnym jest krzyż.

Nie ma to jednak jak polski żur wielkanocny. Wyjątkowy smak i aromat zapewni mu bogaty wsad z tradycyjnie wędzonych wędlin. My do żuru szczególnie polecamy kiełbasę białą, polędwicę czy kiełbasę wiejską od Dobrowolskich. A na sam wierzch chipsy boczkowe! Jak je upiec?

Oto błyskawiczny przepis na wielkanocne chipsy boczkowe. Potrzebujemy ok. pół kilograma boczku extra wędzonego surowego Dobrowolscy. Kroimy go na cienkie plastry i smażymy na oleju do momentu, aż powstaną chrupiące chipsy. Podajemy je układając na żur na każdym talerzu. Co za widok, co za zapach, co za smak!

 

 

Święta będą miały wyjątkowy klimat tradycji oraz smak, gdy na stole położymy wyborne wędliny. Polecamy szeroki wybór doskonałych boczków od Dobrowolskich, znakomite szynki bez konserwantów z Wadowic, a także najwyższej jakości kiełbasy, wśród których nie może zabraknąć Wiejskiej z Wadowic Wielkanocnej.

Pysznych świąt!

 

 

Jesteśmy już w
6000+
sklepach w Polsce
Nasze produkty możesz znaleźć m.in. w sieciach: Delikatesy Centrum, Stokrotka, Groszek, Lewiatan, Społem, Jubilatka, Piotruś Pan, Spar, Euro, Cezar, E.Leclerc, HITPOL, Nasz Sklep, Passa, Zielony koszyk, Gram, Wegar, Tradycja&Jakość, Polska Grupa Zakupowa Kupiec, Tomi Markt SZUKAJ